Tipobet


Futbol Takımları 17 Nisan 2018, 18:08

Galatasaray

Galatasaray Tarihi ve Başarıları

Ülkemizin en köklü kulüplerinden birisi olan Galatasaray tarihi ve başarıları ile de adından tüm dünyada söz ettirmektedir. Henüz Türkiye Cumhuriyeti kurulmadan 1905 yılında kurulan Galatasaray Spor Kulübü aslında Galatasaray Lisesi’nin öğrencilerinden oluşan bir spor takımıdır. Kurulduğu dönemde pek fazla futbol takımı olmasa da başta İngilizlerin kurduğu birtakım yabancı futbol takımları bulunmaktaydı. Galatasaray Lisesi öğrencileri ise bu yabancı futbol takımlarını yenmek için bir kulüp oluşturmaya karar verdi ve günümüz Galatasaray Spor Kulübünün temelleri bu şekilde atılmış oldu.

Takımın Amacı İngilizleri Yenmek

1905 yılında Galatasaray Lisesi öğrencilerinden oluşan bu takım İngilizleri yenmeyi akıllarına koymuşlardır. Son derece yokluk içerisinde kurulan takım topu dahi zorlukla bulabilmekte ve yamalarla toplarını korumaktadırlar. İşte tüm bu şartlar altında Türkiye’nin en büyük takımlarından birisi kurulmuş oldu. Takımın kurucuları arasında stadyuma ismini veren Ali Sami Yen de yer almaktaydı.

Galatasaray her ne kadar 1905 yılında kurulsa da resmi bir kurum vasfını kazanması 7 yıl sonra olmuştur. Zira o dönemde dernek yasası olmaması Galatasaray’ın tescillenmesini engellemiştir. Ancak 1912 yılında çıkarılan yasa ile birlikte Galatasaray da bir spor kulübü olma imkanını elde etmiştir.

İlk Karşılaşma

Galatasaray Spor Kulübü kurulduktan sonra ilk karşılaşmasını bir Rum ekibi ile yapar. Bu karşılaşma neticesinde 2-0 yenilen Galatasaray oyuncularına Galata Saray Efendileri lakabı takılır. Bu ise daha sonradan kulüp ismine dönüşür ve bugüne kadar yaşamaya devam eder.

Kartal Amblemi

Her ne kadar şimdi kartal denilince akıllara ilk gelen Beşiktaş olsa da kartal figürünü ambleminde kullanan ilk takım Galatasaray olmuştur. Takımın ilk ambleminde ağzında futbol topu tutan kartal resmi kullanılmıştır. Bu amblem o dönemlerde Galatasaray Lisesi’nde öğrenci olan Şevki Ege tarafından çizilmiştir. Fakat fazla bir ilgi görmemesi nedeniyle daha sonra değiştirilmiştir.

Takımın amblemi 1923 yılında GS harflerinin geometrik uyumu ile ortaya çıkarılmıştır. Bu amblemi ortaya çıkaran da yine bir Galatasaray Lisesi öğrencisi olmuştur. Bu dönemlerde Galatasaray’ın kullandığı renkler ise kırmızı beyazdı. Daha sonradan renkler sarı kırmızı olarak değiştirildi.

Başarılar

Galatasaray Spor Kulübü zorluklar içerisinde kurulmasına rağmen tarihinde pek çok takımın ulaşamadığı başarılara ulaşmıştır. Günümüzde de bu başarılarına her geçen gün yenilerini eklemeye devam etmektedir. Sadece futbol takımı ile değil diğer spor dallarındaki takımları ile de başarıdan başarıya koşan Galatasaray Kulübü ülkemizde ilk 4 yıldızı alan takım olmayı da başarmıştır.

20 Süper Lig şampiyonluğuna sahip olan Galatasaray’ın ilk şampiyonluğu 1961/62 sezonuna aittir. Bunun yanı sıra 17 defa Türkiye Kupası, 15 defa Türkiye Süper Kupası, 1 defa UEFA kupası ve 1 defa da UEFA süper kupası Galatasaray tarafından kazanılmış ve müzesine götürülmüştür.

1999-2000 sezonunda efsane kadro ile UEFA Kupasını kaldıran Galatasaray’ın bu başarısına halen daha hiçbir Türk takımı tarafından ulaşılmamıştır.

Tüm bunların haricinde Galatasaray mevcut sezon içerisinde de başarılarını artırarak devam etmekte ve şampiyonluk yolunda ilerlemektedir. Her daim şampiyonluk yarışı içerisinde yer alan Galatasaray zaman zaman maddi sıkıntılar ile boğuşsa da kenetlenmiş taraftarları sayesinde tüm bu sıkıntıların üstesinden gelmeyi başarmaktadır.

Galatasaray sadece kendi kulübü için değil milli takım için de oyuncu yetiştiren bir takım olma özelliğine sahiptir. Bu sebeple de Türk futbol literatüründe önemli bir yere sahiptir. Nitekim 2002 yılında dünya üçüncüsü olan milli takımımızın büyük bir çoğunluğu da Galatasaray oyuncularından oluşmakta idi. En köklü spor kulüplerimizden Galatasaray en çok taraftara sahip takımlarımızdan birisidir.

Yazar Bilgileri

Vip Banko [email protected]
Yazar, henüz hakkında herhangi bir bilgi paylaşımında bulunmamış.

Yorum Yap